عملکرد ساعت های مکانیکی سیتیزن

عملکرد ساعت های مکانیکی سیتیزن
موتور های بسیار متنوعی برای ساعتها توسط کمپانی های ساعت سازی تولید شده است که هر کدام از آنها با ایده های مختلف این کمپانی ساخته شده اما تمام مدلها در 2 دسته اصلی مکانیکی و کوارتز جای می گیرند.

یکی از ساده ترین راه های تشخیص ساعت های مکانیکی نگاه کردن به عقربه ساعت می باشد. در ساعت های مکانیکی عقربه به آرامی و پیوسته حرکت می کند اما در ساعت های کوارتز عقربه به صورت پرشی(تیک تاک) حرکت می کند.

موتورهای مکانیکی سیتیزن به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

ساعت های کوکی سیتیزن

ساعت های اتوماتیک سیتیزن

 

1.موتور های کوکی سیتیزن:

موتورهای کوکی قدیمی ترین نوع موتورهای ساعت مچی محسوب میشوند.همانطور که داخل عکس نمایش داده شده ترتیب کار ساعت های مکانیکی به صورت زیر است

تولید انرژی از طریق دسته کوک انتقال به چرخ دنگ توسط چرخ دنده ، انتقال از چرخ دنگ به کنترلر و بعد به نشانگر زمان

با چند بار چرخاندن فنر اصلی توسط دسته کوک انرژی در فنر اصلی به اندازه کافی ذخیره می شود این انرژی به آهستگی توسط چرخ دنده ها به آرامی تخلیه شده و ساعت نیاز به کوک مجدد پیدا می کند.

کوک مجدد بستگی به ظرفیت انرژی موتور دارد بین 24 ساعت تا 5 روز زمان می برد. پیشنهاد می شود قبل از استفاده روزانه کوک شود.

1.موتور های اتوماتیک سیتیزن:

در سالهای اخیر ساعتهای مکانیکی دچار یک تحول بزرگ شده اند و با ورود دوباره ساعتهای اتوماتیک علاقه مندان به این رده ساعتها را ترغیب به خرید مجدد این ساعتها کرده اند.

این موتورها که توانایی کوک اتوماتیک را دارند نسبت به ساعت های کوکی طرفداران بیشتری دارند و اعلب به آنها خود کوک شونده هم می گویند. انرژی این ساعتها از طریق مچ دست استفاده کننده تامین می شوند.

عملکرد اصلی این موتورها بسیار شبیه ساعت های کوکی است با این تفاوت که یک وزنه فلزی به نام روتور به موتور متصل است و می تواند به آسانی با حرکت مچ دست استفاده کننده بچرخد و انرژی را به موتور منتقل کند و در نتیجه فنر اصلی به صورت اتوماتیک کوک شود.

ساعتهای اتوماتیک نیز مانند ساعتهای کوکی احتیاج به کوک دستی دارد اما به طور قابل توجهی کمتر و اگر ساعت به صورت روزانه استفاده شود نیازی به کوک دستی ندارد.

بازدید فنی ساعت های مکانیکی سیتیزن

بازدید فنی ساعت های مکانیکی مثل تست سلامتی برای انسان است. توصیه می شود هر 3 سال یکبار بازدید فنی ساعتتان را انجام دهید. در بازدید فنی تمام قسمت ها بررسی می شود تمیز و روغن کاری می شود و در صورت نیاز واشر ساعت تعویض می شود تا ضد آبی خود را از دست ندهد.

چند نکته برای نگهداری از ساعت مکانیکی

ساعتتان را از ضربه ، شوک و میدان مغناطیسی دور نگه دارید.

سعی کنید ساعتتان را در دمای بین 5 تا 35 فرار دهید. خارج از این محدوده به دقت ساعتتان آسیب وارد میکند.

سعی کنید اگر از ساعتتان استفاده نمی کنید هر روز ساعتتان را بلرزانید.

ساعت را در حد امکان او لوازم شوینده و آب گرم دور نگه دارید.

چند مدل پیشنهادی از ساعت های اتوماتیک سیتیزن

نظرات
    ارسال نظر